• mIRC Addonları
  • mIRC Kodları
  • mIRC Botları
  • mIRC Komutları
  • mIRC DLL

Pasif gay sohbet odalari

admin tarafından 5 Kasım 2016 tarihinde eklendi.

1 Yorum

Bugünden itibaren Gay Sohbet bu akilli telefonlar ve tabletler için de. Arkadaslarinizla sohbet ve telefon ile direkt olarak herhangi bir zamanda Gay Sohbete giris yapabilirsiniz!
herhangi bir mobil cihaz için vb Android, iPhone için IOS gibi tüm isletim sistemleri için
Eger evinize hatta odadan, ne zaman ve istediginiz nasil chatyap.web.tr baglanabilir, ama ayni zamanda dis eklendi ve girilen kaç yeni kullanici kontrol etmek için: Hayir daha fazla PC veya dizüstü baglamak için ev almak için bekleyen oda, bu yüzden birçok kisi ile bir toplulugun parçasi duygu nihayet yeni takim arkadaslari ile degil, ayni zamanda üzerinde 40, genç ve zaman geçirmekten sohbet ve birçok gençleri tanimak için!

kullanim kosullari

admin tarafından 5 Kasım 2016 tarihinde eklendi.

1 Yorum

Chatyap.web.tr, deneyimlerinizi iyileştirmek ve kişiselleştirmek için veri kullanımı dahil olmak üzere sunduğumuz ürünlerimizi sağlamak üzere topladığımız verileri kullanır. Ayrıca hesabınız, güvenlik güncelleştirmeleri ve ürün bilgileri hakkında sizi bilgilendirmek gibi konularda sizinle iletişime geçmek için verileri kullanabiliriz. chat ve sohbet gibi kendi ürünlerimiz veya üçüncü tarafların sunduğu ürünler için daha uygun reklamlar gösterilmesine yardımcı olmak için de verileri kullanırız. Buna karşın e-postalar, sohbetler, görüntülü aramalar veya sesli mesajlarda söylediklerinizi ve belgelerinizi, fotoğraflarınızı veya diğer kişisel dosyalarınızı size uygun reklam sağlamak üzere kullanmayız

Privacy

kisisel verilerin kullanımı chatyap.web.tr
web sitelerimizi ve çevrimiçi hizmetlerimizi sağlamak ve veri toplanmasına yardımcı olmak üzere tanımlama bilgileri (cihazınıza yerleştirilen küçük metin dosyaları) ve benzer teknolojiler kullanır. Tanımlama bilgileri, diğer özelliklere ek olarak tercihlerinizi ve ayarlarınızı saklayabilmemizi; oturum açabilmenizi, ilgi alanına bağlı reklam sağlamamızı, sahtecilikle mücadele edebilmemizi ve web sitelerimizin ve çevrimiçi hizmetlerimizin nasıl performans gösterdiğiniz analiz etmemizi sağlar. chatyap.web.tr uygulamaları, chatyap ‘ta yer alan reklam kimlikleri gibi farklı tanımlayıcıları benzer amaçlarla kullanır

Kişisel Verilerinizi Paylaşmamızın Nedenleri

Kişisel verilerinizi izninizi alarak veya talep ettiğiniz ya da izin verdiğiniz herhangi bir işlemi tamamlamak veya ürünü sağlamak için gerekli olduğu şekilde paylaşırız. Yasa gerektirdiği zaman veya yasal sürece yanıt vermek üzere müşterilerimizi, yaşamları, ürünlerimizin güvenliğini ve chatyap.web.tr haklarını veya mülkiyetini korumak için chatyap.web.tr’un denetimindeki bağlı kuruluşlar ve yan kuruluşlar ile veri paylaşırız.
bize ulasın’e-mail a info@chatyap.web.tr.

İkinci El Araba Alımlarında dikkat?

admin tarafından 11 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

1 Yorum

Araç, artık zevkten veya lüksten dışarı çıkıp, ihtiyaç hali almıştır. Bu nedenle, ikinci el piyasasındaki canlılık hepimizin gözüne çarpıyor. Nedeni ise, sıfır araçlardaki uçuk fiyatlar veya herkesin 30.000 veya 40.000 gibi meblağlar veremeyecek durumda olmasıdır. Öyle ki, asgari ücretle geçimini sağlayan insanların da arabaya ihtiyaç duyacağı bir dünyada yaşıyoruz. İkinci el araç alımlarında dikkat edilmesi gereken konulara değineceğiz. Bunların başında, aracın yaşı, modeli, markası gelmektedir. Aracınızın kaç yaşında ve hangi model/marka olduğuna öncelikle karar vermelisiniz. Bu kararı tam kesin yargılarla kurmamış olsanız bile, en azından birkaç seçeneğe indirebilirsiniz. Ardından, aracınızı bulabilirsiniz. Bulduktan sonra, sizler için önemli olan ilk aşama aracın motoru ve kaportasıdır. Aracın motorunun durumunun iyi olması gerekir. Size masraf çıkartmaması için, dikkat etmelisiniz. Aldıktan sonra satışta sorun yaşamamak ve sağlam bir yürüre sahip olması için ise, kaportasının sağlamlığına ve kazasız olmasına dikkat etmelisiniz. Sizi uğraştırmayacak ve sorunlarla soğutmayacak araçlar almak için bu özelliklere dikkat etmelisiniz.

Aşk ve İnsan

admin tarafından 11 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

1 Yorum

Çoğu zaman farklı anlamlar yüklenen, çoğu zaman ise gerçekten olmadığı halde adının zikredildiği yegane ve en büyük duygulardan birisidir, Aşk.. İnsan hayatında olduğu zaman büyük bir nimet gibi görünüp, aslında hayatınızdan belli bir kısım alıp götürmeyi kabullendiğiniz aşkın, kesin bir yanıtı veya tanımımı yoktur. Her insanın yaşadığı olaylar ve hissettikleri duygular karşılığında, kısa yoldan kaçış için kullandığı temel kavramdır. Aşk, sadece bir insana değil, herhangi bir nesne veya ilahi bir varlığa da duyulabilir. İnsana duyulan aşk, büyük ölçüde sevgili olmayla doğru orantılı karşımıza çıkmaktadır. Diğer aşklar ise, özellikle Allah’a olan aşk ve nesnelere duyulan büyük sevgiler olarak bizleri etkilemektedir. Aşık olmanın belirtileri arasında gösterilen aşırı bağlılık, hayranlık gibi etkiler ise, büyük ölçüde aşkı tetikler ve insanları buna inandırmak gibi bir yükümlülüğe sahiptir. Gelmiş geçmiş en büyük aşklara baktığınız zaman, genellikle karşıt cinsten insanların olduğunu görüyoruz. Örnek verecek olursak; Ferhat ile Şirin veya Leyla ile Mecnun olabilir. Bu yüzdendir ki; Aşk, yalnızca insanın insana olanı şeklinde yorumlanır.

Saç Tebeşiri Nedir Nasıl Kullanılmalıdır?

admin tarafından 29 Mayıs 2015 tarihinde eklendi.

1 Yorum

Uygulama yaparken üstünüzün kirlenmemesi için eski bir t-sirt ya da havlu kullanınız.
Saç tebeşirini kullanmaya başlamadan önce saçınızı su yarduımı ile nemlendiriniz.
Seçtiğiniz rengi saçlarınıza yukarıdan aşağıya doğru sürerek uygulayınız.
Saçınızı ütü, maşa ya da saç kurutma makinesi ile kurutunuz. (Maşa daha iyi olur)
Ekstra dayanıklılık ve şekil verebilmek için saç spreyi kullanabilirsiniz.
Tebeşiri saçlarınıza uyguladıktan sonra saç fırçası kullanmayınız.
Tebeşiri kullandıktan sonra su ve yağmurdan kesinlikle uzak durup korunmalısınız.
Saç tebeşirini temizlemek için saçınızı şampuan ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Sarı saçlarda bazen 2 kere yıkama yapmak gerekebilir

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

admin tarafından 20 Haziran 2017 tarihinde eklendi.

1 Yorum

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Doğum sonrası depresyon, duygusal karmaşadan meydana gelen anne de görülen ruhsal bunalım halidir. Doğumdan sonra, gebelik sürecinde yükselen hormonlar birden düşüş yaşadığı için, annenin vücudu duruma alışması biraz zaman alabilir.

Doğum sonrası depresyonu, bazı anneler yakın çevresinin desteği ile hızlı bir şekilde atlatırken, bazı annelerde durum kalıcı hale gelebilir. Doğum sonrasında görülen depresyonun temeli gebelikte atılır. Gebelik sürecinde anne adaylarının bir takım korku ve endişeleri vardır. Kafasında sürekli dolaşan birçok soru vardır.

[ads2]
Sağlıklı doğum yapabilir miyim?

Doğumda ölürsem bebeğime kim bakar?

Doğumda bebeğimi kaybeder miyim?

Engelli bir bebek dünyaya getirirsem ne olur?

Doğumum kolay olur mu?

Eşim, doğumdan sonra beni yine beğenir mi?

Gebelikte aldığım kiloları verebilir miyim?

Bebeğime tek başıma bakabilir miyim? Derken liste böyle uzar gider.

Gebelik sürecinde, sorularını, problemlerini paylaşan ve destek gören anne adayları doğumdan sonra normal şartlarda hızlı bir şekilde toparlanır.

[ads1]
Doğum sonrası depresyon nedir, doğum sonrası depresyona giren anneler neler yapmalıdır, yakınlarına düşen görevler nelerdir, konusunu konuşuyoruz. Doğum sonrası, annenin depresyondan çıkmasında en büyük görev eşlere düşmektedir. Baba eşine ve dünyaya yeni gelen çocuğuna vakit ayırır, ilgisini ve sevgisini esirgemezse, anne bu durumu hızlı bir şekilde atlatacaktır.

 

Doğum sonrası görülen depresyonun iki nedeni vardır.

1-biyolojik nedenler: Gebelik döneminde yükselen hormonların doğumdan sonra hızlı bir şekilde düşmesidir. Hormonların değişimi, biyolojik olarak depresyonu tetikleyen nedenlerdendir. Bununla birlikte anne adayı doğumda çok kan kaybettiği için, doktorun tavsiyesi doğrultusunda kan ilacı kullanmalıdır. Kansızlıkta depresyonu tetikleyen nedenlerden biridir.

2-Psikososyal nedenler: Bu kısımda annenin genel sağlık durumunda herhangi bir sorun gözlemlenmez. Tamamen psikolojik nedenlerden dolayı anne depresyona girer. Annenin doğumdan sonra depresyona girmesine neden olan psikolojik nedenler şunlardır.

· Anne eşinden destek göremediği zaman

· Eşler arasında sağlıklı ve etkili bir iletişim kuramadığı zaman

· Doğumdan sonra anne yakın çevresi tarafından destek göremediği zaman

Kısa süre önce çıkan vatandaşa büyük kolaylık getiren 6376 sayılı yeniden yapılandırma kanununu ile bir çok vatandaş borcunu düzene sokarak geçmiş borçlarını ödemede kolaylık hakkı kazanmıştı. Fakat ödemeyi zamanında yapamayan vatandaşların 6376 sayılı kanun ile gelen af hakkı iptal olmuştu . Kısa bir süre önce açıklama yapan yetkililer bu sürenin uzatılmasına karar kıldı.

 

Henüz yasalaşmayan ve resmi gazetede yayınlanmayan süre uzatımı hakkında , ödemelerini yapamayan vatandaşların ve ödemelerini yapmış olan vatandaşların isteklerine göre mayıs ayının sonuna kadar ödemelerini yapıp taksit öteleme şansının olacağı belirtirmiştir.

 

Chatyap yönetimi bu konu hakkında alo maliyeyi arayarak şu bilgileri almıştır ;

 

Söylentiler doğrudur . Ama henüz resmi gazetede ne yayınlanacak belli değildir. Bu esnada ödemesini düzenli yapanlar ödemeye devam etmeli, aksi bir durumla karşılaşmamak için bunu göz önünde bulundurmalıdır.

 

Yeni bir açıklama olduğunda yada kesinleşen bir durumda sizlere buradan açıklama yapacağız.

www.chatyap.web.tr ekibi .

Sohbet odalarina giriş

admin tarafından 28 Kasım 2017 tarihinde eklendi.

1 Yorum

Sohbet odalarina giriş

Sohbet etmek için beğendiğiniz bir odanın
üzerine tıklayabilir ya da kategorileri gezerek tüm odaları görebilirsiniz.
İsterseniz arkadaşlarınızla buluşmak için kendinize bir oda açabilirsiniz

Mynet

admin tarafından 20 Temmuz 2017 tarihinde eklendi.

1 Yorum

Mynet Sohbet sizlerin uzun yıllardan beri hasret kaldığı eski mynet sohbet odaları üzerinden hizmet vermeye tekrardan başlamış bulunmaktadır , Unutmayın ki mynet sohbet bir tutkudur. Üyeliksiz Sohbet odalarımız % 100 kaliteli chat sitelerinin bir araya getirdiği muthıs bır ortam sızı beklıyor;
beğendiğiniz bir odanın üzerine tıklayabilir ya da kategorileri gezerek tüm odaları görebilirsiniz. İsterseniz arkadaşlarınızla buluşmak için kendinize bir oda açabilirsiniz.
Mynet şehirler bölümünde sohbete hangi ilden katılıyorsanız o ilin ilgili kanalına girerek belki tanıdıklarınız kişilerle sohbet edecek belki de mevcut yaşadığınız ilde yeni arkadaşlıklar edineceksiniz. Mynet sohbet grupları organizasyonun en önemli parçasını oluşturmaktadır.Mynet sohbet sunucusu içerisinde kişilerin yaşlara göre ayrıldığı birçok sohbet kanalı bulunmaktadır.

Script Arşivi (download)

Türkçe mirc 2018

mIRC çok popüler bir program olup hem şahıslar hem de organizasyonlar tarafından çeşitli amaçlar için dünya çapında kullanılmaktadır.

( İRC ) Protokolu ile , Kullanıcılarına ücretsiz olarak sohbet hizmeti sunmaktadır kalitesi ve farkını Kısa sürede ortaya koyarak Kullanici kitlesi ile Google sıralamarında Önemli yer teşkil etmektedır. İndirmek üzere oldugunuz Sohbett programı ESED Nod32 , avast , security essantials ve COMODO gibi populer Antivirus programlarında taramalardan geçirilmiştir ve kesinlikle zararlı içerik bulundurmaz

 

Programı hemen yükle

Sohbet Bul

olgun Sohbet sitesi

Turkiyenın Lider Chat yap odalari bunyesı altında olgun kullanıcılarımız ıcın hazırlamıs oldugumuz mynet olgun sohbet odalarında kendı yasınıza uygun saygın ınsanlarla tanısarak keyıflı ve duzeylı sohbetler yapabılmenız ıcın olgun sohbet kanalımızı olusturduk yepyenı bır ortam ıcın size bu hızmetı ucretsız ve kalıtelı sekılde saglıyoruz mynet herzaman sızler ıcın en ıyıyı hedeflemekte ve bunun ıcın caba harcayıp calısmaya devam etmektedır içerisinde oyun kanallarımız radyomuz ve butun cıhazlarınızla uyum mobıl destegımız ve guvenlı sıstemımız ıle sızlere en ıyı sohbet deneyımını yasatmak ıcın çalısmaya devam edıyoruz sızde bızı tercıh edıp kalıtelı sohbetın tadını bızımle yasayın keyıflı sohbetler

Lezbiyen Sohbet

Lezbiyen Sohbet

lezbiyen sohbet, lezbiyen chat, lez sohbet , lezbiyen Aramaları yapan kullanıcılarına
kolaylık sağlamak ve kısa sürede aradıklarına ulaşmalarını amaçlamak üzere oluşturulmus
Mynet Lezbiyen sohbet kanalının web arayuzudur keyifli sohbetler dileriz

Ücretsiz Sohbet

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, hızında takip etmek gibi bir şansımız olmuyor. Ücretsiz sohbet siteleri de, bu teknolojik faaliyetlerden nasibini alıyor. Geçtiğimiz yıllara nazaran, daha sağlam ve daha iyi hizmet sunan ücretsiz sitelerle karşılaşabiliyoruz. Daha öncelere bakarsak eğer, sitemizde olduğu gibi ücretsiz sohbet olanakları yerine, yalnızca ücretli olan siteler kaliteli olurdu. Ama artık, herkesin yararlanabilmesi ve faydalanması için açılan siteler mevcuttur. Bizim sitemizde ise, Türkiye’nin her bölgesinden insanlar bulunuyor ve hepsinin tek bir amacı var; sohbet. Sizlerinde amacı sohbet etmek ise, doğru adreste olduğunuzu söyleyebiliriz. Gençlere ve olgunlara özel olarak açılan odalardaki sohbetlere, sizlerin kafasına uygun olan bölümünden katılabilirsiniz. Ayrıca anlaşabildiğiniz insanlarla da, özel sohbetlere girebilirsiniz. Ücretsiz olarak hizmet veren sitemizde, yalnızca sohbete ulaşabilirsiniz.

Yeni Nesil Sohbet

Turkiyenın Yenı nesıl Sohbet sitesi Chatyap.web.tr kullanıcıları ıcın yenı hızmetlerı ucretsız olarak sunuyor kameralı platformda arkadaslarınızla ucretsız olarak konusabılır yenı asklara yelken acabılırsınız sohbetten hıc kopmak ıstemeyeceksınız , gelısen ınternet teknolıjısınde sahte paravan sıteler yuzunden sohbet ortamı sekteye ugrasmıs durumdada olsa chatyap.web.tr bu hızmetı sıze layıkı ıle gerceklestırmeye ozen gostermekte, farklı platformlarında gelıstırmesıyle android ios gıbı cepte ve tablettede sohbete ara vermeden devam etme sansına sayıpsınız ustelık bu hızmetımızde ucretsız tamamen kullanıcı odaklı bır polıtıka ıle calısan sıtemız sızlerın keyıflı dakıkalar gecırmesı ıcın var gucuyle calısmakta ve nezıh bır ortamı sızlere sunmaktadır

Trabzon

Trabzon Chat Sohbet Ülkenin kuzeyinde yer alan, Karadeniz’e sıfır konumu ve Milliyetçi kişiliğiyle tanınan şehirdir Trabzon. Önde gelen ilçelerinden bahsedecek olursak; Akçaabat, Maçka, Of, Sürmene, Tonya ‘yı sayabiliriz. KTÜ yani Karadeniz Teknik Üniversitesini de bünyesinde barındırıyor. En az 4000 yıllık bir geçmişi olduğunu bilinmektedir. Konumu itibariyle de yüzyıllarca tüm Dünya’nın dikkatini üzerine toplamış ender şehirlerden biridir. Yıl boyunca, ziyaret amaçlı, gezi amaçlı ve daha bir sürü sebepten, yerli yabancı tüm tursitler şehre akın etmektedir. Örneğin, doğuda yaşayanlar için en yakın deniz sayılıyor. Bu nedenle de ara ara ziyaret ediliyor. Gezilecekte bir sürü yeri var Trabzonun. Haghios Eugenius Kilisesi, Ayasofya Kilisesi, Santa, İmaret Deresi Su Kemeri, Trabzon Kalesi ve Sümela Manastırı gibi bir sürü gezilmelik, görülmelik mimari esere sahiptir. Ziyaretlerde bunların da etkisi olmaktadır. Yiyeceklerine bakarsak, hamsinin her türlü yemeğini yapabilirler. Izgarasını, salamurasını, haşlamasını, çıtlatmasını, ekmeğini, çorbasını.. Yani hamsi ile yapılabilecek her türlü yemeği yapabilirler. Tatlıları ise, Balkabağı tatlısı, laz böreği ve elbette hamsiköy sütlacıda bu tatların arasında yer alıyor. Ülke tarımına da ciddi şekilde yararı olan Trabzonda, Çay, patates, fındık, mısır ve tütün gibi bir çok tarım ürünü yetiştirilmektedir. Sizlerinde ziyaretini hak eden bu şehri, fazla bekletmeyin.

Sohbet Keyfi

Kullanıcılarımızın oldukça keyifli zamanlar geçirdikleri ve memnun kaldıkları Chat Yap adresimizde aradığınız ortamı rahatlıkla bulabileceksiniz. Sitemiz içerisinde yer alan pek çok üyelerimiz ile bedava sohbet yolu ile iletişime geçebilecek ve birbirilerinizi tanıma fırsatına sahip olacaksınız. Kameralı bir şekilde sohbet edebilecek ve ya üyelerimiz ile sesli bir şekilde sohbet edebilme imkânına sahip olacaksınız. Oldukça eğlenceli bir hizmeti gerçekleştirerek üyelerimizi bir kaynaşmanın içerisine yönelterek zamanlarını daha keyif alabileceği şekilde geçirmelerine yardımcı olmaktayız.
sitemize üye olarak kendi odanızı kurabilir ya da diğer kullanıcılar tarafından kurulu olan odalara giriş yaparak Chat kanallarında partnerinizi daha yakından tanıma fırsatına sahip olabilirsiniz. Görüntülü ve sesli bir şekilde istediğiniz konuları açarak seviyeli bir şekilde sohbet edebilir ve farklı insanlar ile bir arkadaşlık içerisine girerek vaktinizi hoş ortamlar eşliğinde geçirebilirsiniz. İnternet kullanıcılarının aynı amaç uğruna sitemize giriş yaptıkları bu hizmetlerimiz ile hiçbir şekilde konuşmak adına üyelerimizi zorlamanıza gerek kalmadan gönüllü üyeler ile sınırsız sohbet edebilme ayrıcalığını en iyi şekilde yaşayabileceksiniz.
Bay ve bayanların uğrak adresleri arasında yerini alan chatyap.web.tr ile sizlerde aradığınız mutluluğu ve keyfi bir arada yaşayarak her gün gününüzü değişik kılacak ortamlarımıza dahil olabilirsiniz. Pek çok ilden siteye giriş yapan üyelerimiz bulunmaktadır. Kendi yaşadığın şehre göre yeni arkadaşlar bulabilir yahut farklı şehirlerde yaşayan kişiler ile kalıcı dostluk kurabilirsiniz. Bir kez olsun hayatınızda farklı bir eğlenceyi denemek istemez misiniz? Üstelik hiçbir şekilde sohbet etmenize sınırlama getirilmeden dilediğiniz zaman aralıklarına kadar istediğiniz sohbetleri en iyi şekilde gerçekleştirebileceksiniz. Hemen sizlerde sohbet odalarımıza yönelerek pek çok farklı üyelerimiz ile tanışma girişiminde bulunabilirsiniz.

Bodrum Sohbet sitesi

Antalyanın ıncısı Bodrum a ozel sohbet kanalımız hızmetınızde bodrum chat yapmak ıstıyorsanız tek yapmanız gereken sag taraftakı sohbete basla kısmından bodrum sohbet kanalına gırıs yapmak tamamen ucretsız olan bu hızmetten hemen faydalanmaya baslayın butun bodrum burada sız neredesınız?

chat Yapıcam

Sevgili dostlarımız ve sitemizi ziyaret eden tüm herkese duyurulur ki; sitemize üye olmadan sohbet etmeye var mısınız? sizlerde sohbeti üye olamadan yapmak istiyorsanız! işte sizleri üye olmadan girebileceğiniz sohbet odaları içinde sohbet edenler, muhabbete doymayanlar ile buluşturuyoruz. Fakat, böyle bir imkânı kaçırmak istemiyor ve hemen üyelik gerektirmeden bende üye olmak istemiyorum, bende sohbetimi en güzel şekilde bedava, ücretsiz olarak yapmak ve herkesle bolca chat, bolca sohbet, herkes gibi sohbetteki arkadaşlara katılmak onlar ile tanışmak istiyorum diyorsanız işte sizlere üye olmadan girişinizi kolaylıkla yapıp, içerisinde ki sohbetciler le tanışma fırsatı. Artık hiçbir kimse üye olmadan rahatlıkla sohbetinizi edebileceksiniz. Üye gerektirmeden, üye olmadan yapacağınız girişilerinizde chatlere, chatcilere doyamayacak, onlarla zamanınızın nasıl geçtiğini fark bile edemeyeceksiniz. Farkını sizde girişte görecek, hemen sohbet salonu içerisinde en güzel sohbet mekanı olduğunun farkına varacaksınız. İçerisinde ne kadar canlı ve hareketlilik sizde görecek ve asla yerinizi terk etmeyeceksiniz. Üye olamadan chat yapmanızı ve iyi sohbetler etmenizi dileriz.

Etiketler

ChatyapWebTR içerisinde 8 Kategoriye , 23 Yazı Yazıldı , 17 Yorum Yapıldı.

Chatyap içerisinde ,