İş Görüşmelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

* Birbirinden Eglenceli Ve Profesyonel Yayıncılar Ile Müziğin Nabzı Burada Sohbet ederken asla çıkmak ıstemeyeceğınız bır ortama giriş yapın.

İş Görüşmelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hayatta insanın mutlu olmasını iki temel faktör belirler. Bunlardan biri iyi bir eş diğeri de iyi bir iştir. İyi bir iş, kişinin kendini mutlu hissetmesine neden olan en önemli şeylerden biridir. İyi bir iş buldunuz ve bulduğunuz işe sizi almalarını istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir takım noktalar vardır.

İş kabul edilmek için, öncelikle kendi alanınızdaki işlere talip olun. Deneyiminizin olduğu, eğitimini aldığınız işlere talip olmak sizin işe alınma şansınızı yükseltecektir. İş görüşmesine gitmeden önce kendinize detaylı bir cv hazırlayın. Cvnizde aldığınız eğitimi, mezun olduğunuz okulu, ilgi alanlarınızı, aldığınız sertifikaları, katıldığınız kursları detaylı bir şekilde belirtin. İnsanlar sizin donanımlı bir insan olduğunuz anlarlarsa sizinle çalışmak için, sizin şartlarınızı da kabul edecektir.

İş görüşmesine gitmeden önce dış görünümünüzü gözden geçirin. Kendinizi iyi hissedeceğiniz, resmi bir kıyafet giyin. Abartılardan uzak sade ve şık bir görünüm idealdir. İnsanlar genelde ilk defa tanıştıkları insanları dış görünümüne göre değerlendirir, konuşmasına göre de ilk izlenimlerini edinir.

İş görüşmesinde; görüşmeyi yapan firma yetkilisi sizden kendinizi tanıtmanızı isteyecektir. Kendinizi net ve kısa bir şekilde duraksamadan tanıtın. Neden bu işe talip olduğunuzu, bu işle ilgili deneyimlerinizi anlatın. Bu işte çalışmaya başladığınızda neler yapabileceğinizi gerçekçi bir dille firma yetkilisine anlatın. İş görüşmesi için, odaya alındığınızda dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıda sıralanmıştır.

[ads1]
· Size yer gösterilmeden oturmayın. İnsan ilişkilerinde saygı daima ön plandadır.

· Görüşme esnasında saatinize ya da oda da bulunan saate bakıp, zamanı takip etmeyin. Bu hareket sizin görüşmeden sıkıldığınız, imajını verir.

· Etkili bir iletişimin kurallarından biri insanlarla göz teması kurmaktır. Size soru soran kişi ile göz teması kurun. Cevaplarınızı gözlerinizi kaçırmadan verin.

· Genel kültürle ilgili sorular ile karşılaştığınız zaman, konu hakkında bir fikriniz varsa belirtin. Tamamen alanınızın dışında bir konu ise bilmiyorum demekten çekinmeyin.

· İlk görüşmede maaşı konuşmayın. Ön görüşmeniz olumlu geçer de ikinci defa sözleşme imzalamak için, çağrıldığınızda maaşın detaylarını konuşmak daha doğru bir hareket olacaktır.