Gebelikte Düşük Nedir, Nasıl Anlaşılır?

* Birbirinden Eglenceli Ve Profesyonel Yayıncılar Ile Müziğin Nabzı Burada Sohbet ederken asla çıkmak ıstemeyeceğınız bır ortama giriş yapın.

Gebelikte Düşük Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Gebelikte düşük, bebeğin döllendikten sonra, anne rahmine tutunamaması, anne rahminde gelişimini tamamlamadan anne rahminden ayrılmasına denilir. Anne adayları gebelik sürecinde ya düşük tehlikesi geçirmiştir, ya da düşükle sonuçlanmıştır.

Düşükler genelde gebeliğin ilk üç ayında görülür. Gebeliğin ilk üç ayı en riskli dönemdir. Gebeliğin ilk üç ayı uyum sürecidir. Anne adayı planlı bir şekilde gebe kalmamışsa anne adayının vücudu bebeği kabullenmekte zorlanır. Bu süreç bebeğin anneye annenin de bebeğe alışma sürecidir.

Gebelikte düşük nedir, gebelikte düşüğün nedenleri nelerdir, gebelikte düşük ile karşılaşıldığı zaman neler yapılmalıdır, konusunu konuşuyoruz. Gebelik zorlu bir süreçtir. Bu süreçte anne adayı bir takım risklerle karşı karşıyadır. Anne adayının karşı karşıya kaldığı risklerden biri de düşüktür. Düşüğün birçok nedeni vardır. Ancak düşükler tekrarlıyorsa, mutlaka patolojik araştırma yapılmalıdır. Her düşükten sonra anne adayının, bebek sahibi olma şansı azalmaktadır. Bu nedenle anne adayları düşük yaptığı zaman mutlaka doktorundan konu ile ilgili araştırma istemelidir.

[ads1]
Sağlıklı bir gebeliğin belirtileri, mide bulantısı, baş dönmesi, iştahsızlık, kusma, gibi sağlık problemleridir. Anne adayı, bu sorunları yaşıyorsa, sağlıklı bir gebelik geçiriyor demektir. Ancak bu belirtiler varken birden hafiflerse bununla birlikte anne adayında kanama başlarsa, anne vakit geçirmeden doktora gitmelidir. Gebelikte görülen düşüğün nedenleri şöyle sıralanmıştır.

· Kromozom bozuklukları

· Yumurta bozuklukları

· Hormonal problemler

· Annenin fiziksel zorlanması

· Doktorun izin vermediği durumlarda cinsel temas

· Ani şok ve korkular, annenin yakınlarından birini kaybetmesi gibi

· Yönetilemeyen stres duygusu

Anne adayı düşük tehlikesi geçirdiğinden şüphelenirse vakit geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Sağlık merkezinde anne adayı doktor tarafından muayene edilir. Ultrasonda bebeğin kesesinin görülüp görülmediğine bakılır. Bebeğin kalp atışları dinlenir. Bebeğin kalp atışları duyuluyorsa, muhtemelen kanamanın başka bir nedeni vardır.

Anne adayı rahim enfeksiyonu geçiriyor olabilir. İdrar yollarında problem olduğu zamanda kanama olabilir. Anne adayında görülen kanamanın nedeni belirlendikten sonra tedaviye başlanır.