Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Doğum sonrası depresyon, duygusal karmaşadan meydana gelen anne de görülen ruhsal bunalım halidir. Doğumdan sonra, gebelik sürecinde yükselen hormonlar birden düşüş yaşadığı için, annenin vücudu duruma alışması biraz zaman alabilir.

Doğum sonrası depresyonu, bazı anneler yakın çevresinin desteği ile hızlı bir şekilde atlatırken, bazı annelerde durum kalıcı hale gelebilir. Doğum sonrasında görülen depresyonun temeli gebelikte atılır. Gebelik sürecinde anne adaylarının bir takım korku ve endişeleri vardır. Kafasında sürekli dolaşan birçok soru vardır.

[ads2]
Sağlıklı doğum yapabilir miyim?

Doğumda ölürsem bebeğime kim bakar?

Doğumda bebeğimi kaybeder miyim?

Engelli bir bebek dünyaya getirirsem ne olur?

Doğumum kolay olur mu?

Eşim, doğumdan sonra beni yine beğenir mi?

Gebelikte aldığım kiloları verebilir miyim?

Bebeğime tek başıma bakabilir miyim? Derken liste böyle uzar gider.

Gebelik sürecinde, sorularını, problemlerini paylaşan ve destek gören anne adayları doğumdan sonra normal şartlarda hızlı bir şekilde toparlanır.

[ads1]
Doğum sonrası depresyon nedir, doğum sonrası depresyona giren anneler neler yapmalıdır, yakınlarına düşen görevler nelerdir, konusunu konuşuyoruz. Doğum sonrası, annenin depresyondan çıkmasında en büyük görev eşlere düşmektedir. Baba eşine ve dünyaya yeni gelen çocuğuna vakit ayırır, ilgisini ve sevgisini esirgemezse, anne bu durumu hızlı bir şekilde atlatacaktır.

 

Doğum sonrası görülen depresyonun iki nedeni vardır.

1-biyolojik nedenler: Gebelik döneminde yükselen hormonların doğumdan sonra hızlı bir şekilde düşmesidir. Hormonların değişimi, biyolojik olarak depresyonu tetikleyen nedenlerdendir. Bununla birlikte anne adayı doğumda çok kan kaybettiği için, doktorun tavsiyesi doğrultusunda kan ilacı kullanmalıdır. Kansızlıkta depresyonu tetikleyen nedenlerden biridir.

2-Psikososyal nedenler: Bu kısımda annenin genel sağlık durumunda herhangi bir sorun gözlemlenmez. Tamamen psikolojik nedenlerden dolayı anne depresyona girer. Annenin doğumdan sonra depresyona girmesine neden olan psikolojik nedenler şunlardır.

· Anne eşinden destek göremediği zaman

· Eşler arasında sağlıklı ve etkili bir iletişim kuramadığı zaman

· Doğumdan sonra anne yakın çevresi tarafından destek göremediği zaman

* Birbirinden Eglenceli Ve Profesyonel Yayıncılar Ile Müziğin Nabzı Burada Sohbet ederken asla çıkmak ıstemeyeceğınız bır ortama giriş yapın.